Elin Swärd läste in delar av gymnasiet på vår utbildning Allmän kurs. Hennes mål är tydligt: att ta sig in på universitetet och studera statsvetenskap. Hon är politiskt engagerad och vill fördjupa sina kunskaper på en högre nivå.
– En statsvetenskaplig utbildning ger mig chansen till många olika karriärsval, då denna kompetens är efterfrågad inom flera olika branscher, förklarar Elin entusiastiskt.
Hennes gymnasietid var väldigt tuff, men tack vare folkhögskolans unika upplägg blev Allmän kurs något helt annat: en framgångssaga.
Varför fungerade konceptet så bra för dig?
– Att utbildningen var så individanpassad. Jag kunde studera i min egen takt utan att behöva vänta på resten av klassen. Jag är generellt sett väldigt målinriktad och strävar alltid efter att prestera mitt bästa. Jag bad ofta om feedback från lärarna som var mycket tillmötesgående och det har jag inte upplevt tidigare. Om jag någon gång lämnade in en uppgift för sent blev jag inte straffad för det, vilket jag också uppskattade, berättar Elin.
Hur vill du beskriva utbildningens styrkor?
– Utöver det individanpassade upplägget så uppskattade jag också att vi fick lära oss mer än bara de ämnen vi studerade. Tack vare konceptet “Hela Birka” fick vi möjlighet att gå på olika föreläsningar. Vi hade även “klasstid” på schemat som var inriktad på personlig utveckling och aktuella ämnen, som till exempel EU-valet.
Hur vill du beskriva lärarna?
– Jag skulle beskriva lärarna på Allmän kurs som mycket professionella. De lyckades verkligen fånga hela gruppens intresse och var väldigt kunniga inom sina ämnen. Jag upplevde att de var mer avslappnade i sina roller jämfört med tidigare lärare jag haft, vilket bidrar till att skapa bättre relationer, säger Elin.
Hur har du utvecklats?
– Jag hade en bild av mig själv innan, om att jag inte var bra på att plugga, men så tänker jag inte längre, avslutar Elin .
