Torsdag 6 februari blev en minnesvärd dag för oss på Birka folkhögskola. Vi firade samernas nationaldag, samtidigt som vi var värdar för branschorganisationen BALSAM:s årsmöte.
Föreningen BALSAM är en branschorganisation för utveckling och kvalitetssäkring av tvååriga socialpedagogiska yrkesutbildningar anordnade av folkhögskolor.
Vi valde två teman för årsmötet: samisk kultur och psykisk ohälsa. Renskötaren Piere Bergkvist höll en väldigt stark och personlig föreläsning i vår aula, om tidigare utmaningar med psykisk ohälsa.
“Det är väldigt bra att Birka tar det här initiativet, för det finns fortfarande så mycket okunskap i samhället som leder till stort lidande. Okunskap som leder till missförstånd om den samiska kulturen. Det känns särskilt viktigt att föreläsa för socialpedagoger, för om vi ska skapa verklig förändring måste skolan vara en del av den” säger Piere Bergkvist.
Vi hade även bjudit in Anneli Thors från Suicide Zero, som gav socialpedagoger och blivande socialpedagoger viktig kunskap om suicid.
“Min grundutbildning är just socialpedagog, så detta ligger mig varmt om hjärtat och det känns jätteviktigt att vara här. Som socialpedagog möter man människor i väldigt svåra livssituationer, så det är viktigt att ha en kunskap och beredskap. Frågan är inte om man stöter på suicid i sin yrkesutövning, utan när” säger Anneli.