Torsdag 13/2 hade vi glädjen att välkomna författaren och journalisten Erika Bjerström som tidigare har jobbat som USA-korrespondent, Europakorrespondent och klimatkorrespondent på Sveriges Television.

Hennes föreläsning handlade om hur kriserna för demokratin och klimatet förstärker varandra och vi fick ta del av kunskap hon inhämtat på resor som korrespondent. Föreläsningen handlade om de svåra utmaningar världen står inför, men gav också exempel på vad som inger hopp för framtiden.

“Det känns extra ansvarsfullt att vara här. Det är en väldigt mörk tid just nu och därför känns det extra viktigt att försöka upprätthålla hoppet. När jag träffar unga människor tänker jag att det är mitt uppdrag att berätta vad jag har sett på mina reportageresor. Idag kommer världen till Birka säger Erika Bjerström.

Föreläsningen var en del av vårt koncept “Hela Birka” där deltagare från alla våra utbildningar erbjuds gemensam folkbildning och kunskapsutbyte.