Konceptet ”Hela Birka” är något vi är väldigt stolta över. Det är då vi samlar hela skolan och utvecklas genom aktiviteter och föreläsningar som främjar folkbildningen. Torsdag 25 september gästades vi av Anna ”Promilletanten” Sjöström som har jobbat med beroende- och alkoholfrågor i över 30 år. För andra året i rad var Anna Sjöström inbjuden som gästföreläsare på vår beroendeterapeututbildning, men denna gång fick alltså alla studerande chansen att ta del av hennes gedigna kunskapsbank. Annas föreläsning handlade bland annat om riskfaktorer för att utveckla ett beroende.
Hur var det att föreläsa för hela skolan?
– Det var jätteroligt och det fanns personer i publiken som förmedlade att det här var jätteviktigt för dem att höra, just nu. Det här är information som inte är så bekväm att ta del av, men deltagarna behövde höra detta, säger Anna.
Varför behöver människor utbildas i hur man dricker alkohol?
– Därför att tre miljoner människor i Sverige dricker för mycket utan att veta om det. Sedan kanske inte så många av dem går på Birka folkhögskola eftersom det här är en helnykter skola, men alla som studerar här ska ju ut i verkligheten. De har en familj och ska ut på arbetsplatser. Nu har jag utbildat över hundra personer här, som vet vad som menas med att dricka för mycket, säger Anna.
För deltagarna väckte föreläsningen många tankar. Joel Schneider, som studerar musik, var tacksam över att han fick lära sig mer om beroende och riskbruk.
– Föreläsningen var intressant, för den gav nya perspektiv på väldigt viktiga frågor som faktiskt kan handla om liv och död. Jag fick bläddra i hennes bok efteråt och den gav många nya synvinklar kring vad som händer när man är full, som jag tror att alla kan relatera till. Som man skäms lite över, men kan relatera till. Jag tar med mig att man ska tänka på hur mycket man dricker, säger Joel Schneider, som studerar på en av våra jazzutbildningar.
Vad tycker du om konceptet Hela Birka?
– Det är väldigt bra att alla får vara med, för vi behöver ju också få kunskap om ett ämne som detta, som är viktigt att prata om. Jag gillar att vi gör saker tillsammans, hela skolan. Det blev intressanta diskussioner i aulan och det var kul att träffa Anna. Jag tycker det är kul när Birka folkhögskola bjuder in människor som man inte har sett förut, säger Joel Schneider.
Vad tycker du om att ämnena varierar så mycket under Hela Birka-föreläsningarna?
– Det är det som är bra kul med Birka folkhögskola, att det händer mycket här. Det är positivt att få lyssna på folk som kan sitt ämne, ta in saker och få nya perspektiv, säger Joel.